Rilton Winners’ Cup, dag 3

Idag (2020-12-29) har kvartsfinalerna i Rilton Winners’ Cup avgjorts.

Det blev Krishnan Sasikirian, Ralf Åkesson, Tamir Nabaty och Aleksandr Shimanov som avancerade till semifinalerna.

Semifinalerna avgörs imorgon med start klockan 15:00. Partierna livesänds och kan ses på Riltons hemsida.

Imorgon (2020-12-30) är det som vanligt Jonathan Westerberg som är programledare för livesändningen. Till sin hjälp har han Pia Cramling.

Hittills spelade partier:

12/29/2020 Quarterfinals 

 

Rapid GM Yuri Yakovich – GM Krishnan Sasikiran 1/2-1/2

Rapid GM Krishnan Sasikiran – GM Yuri Yakovich 1/2-1/2

Blitz GM Krishnan Sasikiran – GM Yuri Yakovich 0-1

Blitz GM Yuri Yakovich – GM Krishnan Sasikiran 1-0

Armaggedon GM Krishnan Sasikiran – GM Yuri Yakovich 1-0

 

Rapid GM Ralf Åkesson – GM Sergey Volkov 1-0

Rapid GM Sergey Volkov – GM Ralf Åkesson 0-1

 

Rapid GM Joel Benjamin – GM Tamir Nabaty 1-0

Rapid GM Tamir Nabaty – GM Joel Benjamin 1-0

Blitz GM Tamir Nabaty – GM Joel Benjamin 1-0

Blitz GM Joel Benjamin – GM Tamir Nabaty 1-0

Armageddon GM Joel Benjamin – GM Tamir Nabaty 0-1

 

Rapid GM Margeir Petursson – GM Aleksandr Shimanov 0-1

Rapid GM Aleksandr Shimanov – GM Margeir Petursson 1/2-1/2

 

12/27/2020 & 12/28/2020 Round of 16

 

Rapid GM Mikhail Gurevich – GM Krishnan Sasikiran 1/2-1/2

Rapid GM Krishnan Sasikiran – GM Mikhail Gurevich 1/2-1/2

Blitz GM Krishnan Sasikiran – GM Mikhail Gurevich 1-0

Blitz GM Mikhail Gurevich – GM Krishnan Sasikiran 1-0

Armageddon GM Krishnan Sasikiran – GM Mikhail Gurevich 1-0

 

Rapid IM Michael Wiedenkeller – GM Yuri Yakovich 1/2-1/2

Rapid GM Yuri Yakovich – IM Michael Wiedenkeller 1-0

 

Rapid GM Sergey Volkov – GM Michal Krasenkow 1-0

Rapid GM Michal Krasenkow – GM Sergey Volkov 0-1

 

Rapid GM Ralf Åkesson – GM Sergey Ivanov 1-0

Rapid GM Sergey Ivanov – GM Ralf Åkesson 1/2-1/2

 

Blitz GM Evgenij Agrest – GM Tamir Nabaty 0-1

Blitz GM Tamir Nabaty – GM Evgenij Agrest 0-1

Rapid GM Tamir Nabaty – GM Evgenij Agrest 1-0

Rapid GM Evgenij Agrest – GM Tamir Nabaty 0-1

 

Rapid GM Harry Schüssler – GM Joel Benjamin 1/2-1/2

Rapid GM Joel Benjamin – GM Harry Schüssler 1-0

 

Rapid GM Elshan Moradiabadi – GM Aleksandr Shimanov 1-0

Rapid GM Aleksandr Shimanov – GM Elshan Moradiabadi 1-0

Blitz  GM Aleksandr Shimanov –  GM Elshan Moradiabadi 1-0

Blitz GM Elshan Moradiabadi – GM Aleksandr Shimanov 1-0

Armageddon GM Elshan Moradiabadi – GM Aleksandr Shimanov 1/2-1/2

 

Rapid GM Juan Bellon Lopez – GM Margeir Petursson 1/2-1/2

Rapid GM Margeir Petursson – GM Juan Bellon Lopez 1-0

Kanslichef och domare på Stockholms Schackförbund

Leave a Reply

Synpunkter? Något som inte funkar?

Maila: Informationsutskottet

Eller: skriv här (Klicka på “Logga in anonymt” eller skapa ett eget konto.)