
Tre raka segrar har det blivit för Stockholms Schacksällskap i Stockholms lag-DM i blixt. 2021 vann Kungstornet finalen mot Stockholms Schacksällskap efter särspel. Sedan dess har Sällskapet vunnit 2022, 2023 och 2024.
På lördag jagar klubben fjärde raka, men flera lag utmanar om att spräcka segersviten. Flera av Stockholms storklubbar finns anmälda, men här fick också nya lag som JSCA.
En av utmanarna, SK Rockaden kommer dock inte kunna ställa sitt allra bästa lag på benen. Som det ledande elitserielaget i Sverige innebär det också att klubbens spelare blir landslagsaktuella – som nu när lag-EM spelas.
Lag-DM i blixt startar klockan 12.00 i Stockholms schacksalonger med gruppspel. I de följande finalerna möts gruppettan mot grupptvåan, grupptrean mot gruppfyran och så vidare. Alla lag går till alltså till finalspel, men det är endast i A-finalen som guldstriden görs upp.
Senaste årens A-finaler
- 2024: Stockholms SS 1–Wasa SK 1 | 23–13
- 2023: Stockholms SS 1–Wasa SK 1 | 19½–16½
- 2022: Stockholms SS–Kungstornet 1 | 22½–13½
- 2021: Kungstornet 1–Stockholms SS | 18–18
- Särspel: 3½–2½
- Källa: Lars OA Hedlunds bild- och resultatarkiv.
