Trojanska Hästens Höst JGP 2018

dag (2018-10-20) har Trojanska Hästens Höst JGP avgjorts i fem olika klasser, AB, C, D, E och F med sammanlagt 215 deltagare.

Segrare i de olika klasserna blev:

Klass AB: Jung Min-Seo, Stockholms SS, 6½ (7)
Klass C: Elias Bäcklund, SK Rockaden, 7 (7)
Klass D: Sixten Tran, Trojanska Hästen, 7 (7)
Klass E: Lucas Ehnström, Trojanska Hästen 4½ (6)
Klass F: Sebastian Nylander, SK Rockaden 6 (6)

FM Jung Min Seo, Stockholms SS vann Klass AB
Elias Bäcklund, SK Rockaden vann Klass C
Sixten Tran, Trojanska Hästen vann Klass D
Sebastian Nylander, SK Rockaden vann Klass F

Slutresultatet i klass AB-D kan ses här.
Slutresultaten i klass D-E kan ses här.

Fler bilder från tävlingen finns HÄR .

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Stora framgångar för Stockholms Juniorer
i Skol-SM 2018

Den 12-14 oktober har Skol-SM i Schack avgjort i Lidköping. Tävlingen spelade i nio olika klasser.

Fyra Stockholmare vann sina grupper:
Grupp A: Leo Crevatin, SK Rockaden,  7 (8)
Grupp E: Axel Falkevall, Trojanska Hästen, 7½ (8)
Grupp G: Sebastian Gerdes, Trojanska Hästen, 31 (33)
Grupp H: Matija Sakic, SK Rockaden, 33 (33)

CM Leo Crevatin, Stockholms SS vann Grupp A
Axel Falkevall, Trojanska Hästen vann Grupp E
Sebastian Gerdes, Trojanska Hästen vann Grupp G
Matija Sakic, SK Rockaden vann Grupp I

Dessutom tog Stockholms Juniorer sex silvermedaljer  (Klass B: Hampus Sörensen, SK Rockaden, Klass E: Hugo Wernberg, Wasa SK, Klass F: Edvin Trost, SK Rockaden,  Klass G: Oskar Wallis, SS 4 Springare, Klass H: Alvin Danieli, Järfälla SS, och Klass I: Sixten Tran, Trojanska Hästen) och fyra bronsmedaljer (Klass D: Joar Östlund, Wasa SK, Vidar Grahn, Trojanska Hästen, Klass G: Marek Religa, SS 4 Springare, och Chen, Järfälla SS).

Bästa flicka i Skol-SM blev Alva Ling Tran, Trojanska Hästen, som kom på fjärde plats i klass F och bästa Skola blev Vallatorpskolan från Täby.

Resultat från all nio grupper kan ses HÄR.

Fler bilder från tävlingen finns HÄR.

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

 

Kristallens Höstblixt 2018

Idag (2018-10-11) har Kristallens Höstblixt 2018 avgjorts.

Vann  gjorde FM Jung-Min Seo, Stockholms SS, på 10½ poäng av 13 möjliga. Andraplatsen togs av IM Axel Ornstein, Eksjö SK, på 9 poäng. Trea blev Markus Örndahl, Västerås SK, på 8½ poäng.

Slutresultatet kan ses här.


FM Jung-Min Seo, Stockholms SS

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Stockholmsmästerskapet i snabbschack 2018

Idag (2018-10-07) har Stockholmsmästerskapet i snabbschack 2018 avgjorts med 27 deltagare.
Betänketiden var 10 minuter+5 sekunder/drag.

Vann gjorde FM Jung-Min Seo, Stockholms SS, som tog 6 poäng på de 7 ronderna. Tvåa blev GM Lars Karlsson, SK Rockaden, som även han tog 6 poäng. Tredjeplatsen belades av GM Erik Blomqvist, SK Rockaden,  på 5½ poäng. De två ratingpriserna togs av Susanna Berg Laachiri, Stockholms SS, (ratinggrupp 1) med 5 poäng och Oliver Nilsson, Trojanska Hästen, (ratinggrupp 2) med 3½ poäng.

FM Jung Min Seo, Stockholms SS
GM Lars _Karlsson, SK Rockaden
Slutresultaten kan ses här.
Fler bilder från tävlingen hittar man HÄR.

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Minior-Lag-DM 2018

Idag (2018-10-06) har Minior-Lag-DM avgjorts med totalt 17 deltagande lag. Tävlingen spelas över fyra bord med Miniorer (fyller högst 13 år under kalenderåret {födda 2005}).

Vann i stor stil gjorde Trojanska Hästen 1 som vann samtliga 7 ronder och tog därmed 14 poäng av 14 möjliga. Silvermedaljerna togs av Wasa SK 1 och bronsmedaljerna av SK Rockaden 1.

Trojanska Hästen 1: Oliver Nilsson, Axel Falkevall,
Vidar Grahn och Alva Ling Tran
Wasa SK 1 : Hugo Wernberg, Anastasia Tolstoy,
Joar Östlund och Solomia Truskavetska
Slutresultatet kan ses här.

Bilder från tävlingen.

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Jubileumsturnering Stockholms Synskadades Schackklubb

Torsdagen den 27 september till söndagen den 30 september arrangerade Stockholms Synskadades Schackklubb en jubileumsturnering med anledning av att klubben fyller 80 år under 2018.

Tävlingen spelades på Almåsa Kursgård i Västerhaninge. Stockholms Synskadades schackklubb hade bjudit in det rumänska ladlaget för synskadade som deltog med fem spelare i det 26 man starka startfältet.

Efter de 6 spelade ronderna visade det sig att det behövdes särspel för att avgör första- och andraplats respektive tredje- och fjärdeplats.

I matchen om förstaplatsen spelade Moahammad Devistimogouei  (SWE) och Dacian Pribeanu (Rou) med rumänen som segrare med 2-0.

I matchen om tredjepriset spelade Jörgen Magnusson (SWE) och Magnus Holm (SWE). Magnus Holm vann matchen och han kom därför trea.

Priset till bästa prestation tilldelades Kristina Mörk (SWE).


Fr.v. Magnus Holm, Dacian Pribeanu, Mohammad Devistimogouei och Kristina Mörk

Resultaten innan särspelen kan ses här.

Text och Foto: Jonas Sandbom

Junior-DM i blixt 2018

Idag (2018-09-23) har Junior-DM i blixt avgjorts i fyra klasser (AB, C, D och E)

Segrare blev:

Klass AB: Hampus Sörensen, SK Rockaden, 8 (9)
Klass C: Axel Falkevall, Trojanska Hästen, 8 (9)
Klass D: Marek Religa, SS 4 Springare, 7½ (9)
Klass E: Sixten Tran, Trojanska Hästen, 9 (9)

Marek Religa, SS 4 Springare vann klass D
Slutresultaten i alla grupper kan ses här.

Bilder från tävlingen

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Lag-DM i blixt 2018

Den 22 september spelades Lag-DM i blixt med 12 deltagande lag.

Först spelades det kvalspel över sju ronder Monrad. Ettan och tvåan mötes sedan i A-final. Trean och fyran mötes i B-final och så vidare.
Vann gjorde Kungstornet 1 som slog
SK Rockaden 1 i A-finalen med 20-16.

Kungstornet I vann Lag-DM i blixt
Från vänster i bakre raden ser vi Oscar Von Bahr, Mårten Aronsson, Rasmus Holving, Anders Bäcklund och i främre raden Patrik Lyrberg, Stefan Schneider.

Alla resultat kan ses här.
Bilder från tävlingen finns HÄR

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Kristallens JGP 2018

Idag (2018-09-15) har Kristallens JGP avgjorts i fyra klasser med sammanlagt 121 deltagare.

Vinnare i de olika klasserna blev:

Klass A Jung-Min Seo, Stockholms SS, 6/6
Klass B Gabriel Nord, Kristallens SK, 6/7
Klass C Mio Fischer, SS 4 Springare, 6/7
Klass D Matija Sakic, SK Rockaden, 7/7

Mio Fischer, SS 4 Springare vann Klass C
Slutresultaten i alla fyra klasser kan se här.

Bilder från tävlingen

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund