Junior-DM i snabbschack 2019, klass D och E

Idag (2019-05-18) har Junior-DM i snabbschack för klass D (2008-2009) och E (2010 och yngre) avgjorts.

I klass D kom 43 spelare till start. Vann gjorde Marek Religa, SS 4 Springare, på 6½ poäng av 7 möjliga.

Marek Religa, SS 4 Springare

I klass E deltog 54 spelare och Jung Hoon Seo, Trojanska Hästen, vann på 6½ poäng av 7 möjliga.

Jung Hoon Seo, SS 4 Springare
Slutresultaten kan ses [HÄR].

Fler bilder från tävlingen finns [HÄR] .

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Trojanska Hästens vår-JGP 2019

Idag (2019-04-27) har Trojanska Hästens vår-JGP avgjorts med sammanlagt 219 deltagare.

Segrare blev:

Klass AB: (28 deltagare) Erik Dingertz,
Kristallens SK, 6 (7)

Erik Dingertz, Kristallens SK
Klass C: (55 deltagare) Vidar Grahn,
Trojanska Hästen, 7 (7)
Vidar Grahn, Trojanska Hästen

Klass D: (61 deltagare) Melvin Ral Lustig,
Kristallens SK, 6 (7)

Melvin Ral Lustig, Kristallens SK

Klass E: (28 deltagare) Philip Thunberg,
Trojanska Hästen, 5½ (6)

Philip Thunberg, Trojanska Hästen

Klass F: (47 deltagare) Hjalmar Rydbrink,
SK Rockaden 5 (5)

Hjalmar Rydbrink, SK Rockaden

Resultaten från tävlingarna kan ses [HÄR}.

Fler bilder från tävlingen finns [HÄR]

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Super Fun Girlz Cup 2019

Idag (2019-04-13) har Trino Paltzer arrangerat sin årliga schacktävling för tjejer, Super Fun Girlz Cup.
29 tjejer kom till start. Vann på 9½ poäng av 11 möjliga gjorde Teodora Holst, SK Rockaden.

Teodora Holst, SK Rockaden vann tävlingen
Solomia Truskavetska, Wasa SK kom tvåa
Ingrid Wijkström, Kristallens SK kom trea

Slutresultatet kan ses här.

Fler bilder från tävlingen finns [HÄR].

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Wasa JGP

Idag (2019-04-06) har den andra tävlingen i Stockholms Schackförbunds JGP-serie 2019 spelats, Wasa JGP. Tävlingen arrangerades av Wasa SK i samarbete med Dagens Nyheter och spelades i tidningens fina lokaler på Gjörwellsgatan 30.

Sammanlagt deltog 181 spelare i de fem klasserna AB-E)

Segrare blev:

Klass AB, (23 deltagare):  
David Narva, SK Rockaden, 7 (7)

David Narva, SK Rockaden
Klass C, (58 deltagare):  
Jung Hyun Seo, Trojanska Hästen, 7 (7)

Jung Hyun Seo, Trojanska Hästen
Klass D, (53 deltagare):  
Edvin Chen, Järfälla SS, 7 (7)

Edwin Chen, Järfälla SS
Klass E, (47 deltagare)  
Sarah Collett, Wasa SK, 6 (6)

Sarah Collett, Wasa SK

Alla resultat kan ses här.

Fler bilder från tävlingen hittar du HÄR .

Dagens Nyheter har skrivit en artikel om tävlingen som kan läsas här.

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Tyresö JGP 2019

Idag (2019-03-30) har den första deltävlingen i 2019 års Junior-GP, Tyresö JGP, spelats i 6 olika klasser (A-F). Sammanlagt deltog 236 spelare.

Segrare i de olika klasserna blev:

Klass A (8 deltagare), Hugo Wernberg, Wasa SK, 7 (7)

På bilden tvåan Daniel Klosinski, ettan Hugo Wernberg och trean Brandy Paltzer, som också blev bästa flicka.
Klass B (21 deltagare), Edvin Trost, SK Rockaden, 7 (7)

Glad förstapristagare längst till höger, övriga på bilden är från vänster bästa flicka, Solomia Truskavetska, Gustav Bergqvist, Allan Gaudras, Tobias Östlund, Erik Dingertz, Joar Östlund och Daniel Johansson-Öhman.
Klass C (55 deltagare), Vidar Grahn, Trojanska Hästen, 6½ (7)

Vidar Grahn och Axel Falkevall kom båda på samma poäng, samma kvalitet och remi inbördes. Så det krävdes ett armageddonparti för att skilja dem åt! Tvåan Axel ser inte alltför missbelåten ut.
Klass D (62 deltagare), Alvin Daniels, Järfälla SS, 6 (7)

Förstapristagaren syns längst till vänster, sedan kommer tvåan Edwin Chen, trean Gregory Lazovskiy, fyran Filip Dingertz och femman Samuel Eriksen.
Klass E (13 deltagare), Maxim Fastovski, Essingeskolans SK, 7 (7)

Bästa flicka, Sarah Collett, följs av de 6 främsta i klass E.
Klass F (77 deltagare), Ossian Kärde, SK Rockaden, 6½ (7)

Här ses de 5 första pristagarna, förstapristagaren står längst till höger.

Slutresultaten kan ses här.

Mer bilder finns här.

Text: Jonas Sandbom

Text och Foto: Svante Wedin

JGP-finaler 2018

Den 8 december spelades klasserna 2008,
2009, 2010 och yngre.
Slutresultaten kan ses HÄR

Den 9 december spelades klasserna 1998-2003, 2004, 2005, 2006 och 2007.
Slutresultaten kan ses HÄR

Jung Min Seo, Stockholms SS vann Klass A
Gustav Bergqvist, Trojanska Hästen vann Klass B
Tobias Östlund; Wasa SK vann Klass C
Hugo Wernberg, Wasa SK vann Klass D
Alva Ling Tran, Trojanska Hästen vann Klass E
Sebastian Gerdes, Trojanska Hästen vann Klass F
Matija Sakic, SK Rockaden vann Klass G
Edwin Chen, Järfälla SS vann Klass H

Här finns fler foton från tävlingen: Bildbanken

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Trojanska Hästens JGP II 2018

dag (2018-10-20) har Trojanska Hästens JGP II avgjorts i fem olika klasser, AB, C, D, E och F med sammanlagt 215 deltagare.

Segrare i de olika klasserna blev:

Klass AB: Jung Min-Seo, Stockholms SS, 6½ (7)
Klass C: Elias Bäcklund, SK Rockaden, 7 (7)
Klass D: Sixten Tran, Trojanska Hästen, 7 (7)
Klass E: Lucas Ehnström, Trojanska Hästen 4½ (6)
Klass F: Sebastian Nylander, SK Rockaden 6 (6)

FM Jung Min Seo, Stockholms SS vann Klass AB
Elias Bäcklund, SK Rockaden vann Klass C
Sixten Tran, Trojanska Hästen vann Klass D
Sebastian Nylander, SK Rockaden vann Klass F

Slutresultatet i klass AB-D kan ses här.
Slutresultaten i klass D-E kan ses här.

Fler bilder från tävlingen finns HÄR .

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Junior-DM i blixt 2018

Idag (2018-09-23) har Junior-DM i blixt avgjorts i fyra klasser (AB, C, D och E)

Segrare blev:

Klass AB: Hampus Sörensen, SK Rockaden, 8 (9)
Klass C: Axel Falkevall, Trojanska Hästen, 8 (9)
Klass D: Marek Religa, SS 4 Springare, 7½ (9)
Klass E: Sixten Tran, Trojanska Hästen, 9 (9)

Marek Religa, SS 4 Springare vann klass D
Slutresultaten i alla grupper kan ses här.

Bilder från tävlingen

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Kristallens JGP 2018

Idag (2018-09-15) har Kristallens JGP avgjorts i fyra klasser med sammanlagt 121 deltagare.

Vinnare i de olika klasserna blev:

Klass A Jung-Min Seo, Stockholms SS, 6/6
Klass B Gabriel Nord, Kristallens SK, 6/7
Klass C Mio Fischer, SS 4 Springare, 6/7
Klass D Matija Sakic, SK Rockaden, 7/7

Mio Fischer, SS 4 Springare vann Klass C
Slutresultaten i alla fyra klasser kan se här.

Bilder från tävlingen

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund