Kristallens JGP 2018

Idag (2018-09-15) har Kristallens JGP avgjorts i fyra klasser med sammanlagt 121 deltagare.

Vinnare i de olika klasserna blev:

Klass A Jung-Min Seo, Stockholms SS, 6/6
Klass B Gabriel Nord, Kristallens SK, 6/7
Klass C Mio Fischer, SS 4 Springare, 6/7
Klass D Matija Sakic, SK Rockaden, 7/7

Mio Fischer, SS 4 Springare vann Klass C
Slutresultaten i alla fyra klasser kan se här.

Bilder från tävlingen

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Kristallens JGP 2018

Kristallens SK står den 15 september som värd för nästa deltävling i Stockholms Junior-GP.
Det blir första gången på 18 år som Kristallens SK arrangerar en JGP-turnering.

– Vår egen klubbs juniorer har haft stor nytta av att andra klubbar JGP-arrangemang. Nu kände vi att det var dags att försöka bidra till JGP-serien själva, säger Jens Petersson som hälsar alla välkomna i sin roll som tävlingsledare för Kristallens JGP.

Inbjudan   |   Anmälan |   Anmälda

Text: Jonas Sandbom

 

JDM i snabbschack 2018
– klass AB och C

Idag (2018-05-26) har JDM i snabbschack i klasserna AB och C avgjorts med sammanlagt 35 deltagare, 18 i klass AB och 17 i klass C.
I klass C vann Vidar Grahn, Trojanska Hästen, på 6 poäng av 7 möjliga.

Vidar Grahn, Trojanska Hästen
I klass AB vann Milton Pantzar, Täby SK, på 6½ poäng av 7 möjliga.

FM Milton Pantzar, Täby SK
Slutresultaten kan ses här.
Här finns fler bilder från tävlingen: Bildbanken

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Trojanska Hästens vår JGP 2018

Söndagen den 29 april spelades Trojanska Hästens vår-JGP med 216 deltagare.

Slutresultaten i de olika klasserna kan ses här.

FM Milton Pantzar, Täby SK vann Klass AB
Hugo Wernberg, Wasa SK vann Klass C
Marek Religa, SS 4 Springare vann Klass D
David Gheorghe, Trojanska Hästen vann Klass E
Här finns fler foton från tävlingen:  Bildbanken

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

Wasa JGP 2018

Idag (2018-04-08) har Wasa JGP 2018 spelats  med sammanlagt 147 deltagare (Klass AB 15 deltagare, Klass C 49 deltagare, Klass D 50 deltagare och Klass E 33 deltagare).

Vinnare i de olika grupperna blev:
klass AB   Hampus Sörensen, SK Rockaden, 5½/7
Klass C     Gabriel Nord, Kristallens SK, 6/7
Klass D     Matija Sakic, SK Rockaden, 6/7
Klass E     Alexander Brocke, Wasa SK, 6/6

Hampus Sörensen, SK Rockaden
Gabriel Nord, Kristallens SK
Matija Sakic, SK Rockaden
Alexander Brocke, Wasa SK
Resultaten från tävlingen kan ses här.
Här finns fler foton från tävlingen: Bildbanken

Text: Jonas Sandbom
Foto: Lars OA Hedlund

JGP-finalerna 2017

Tävlingen spelades på Salongerna 16-17 december
Vinnarna i de olika klassernas A-finaler blev:
A – FM Milton Pantzar, Täby SK
B – Amadeus Dåderman, Trojanska Hästen
C – Philip Sandberg, SK Rockaden
D – Harald Ljung, SS 4 Springare
E – Axel Falkevall, Trojanska Hästen
F – Max Isaksson, Trojanska Hästen
G – Viggo Sandulf, Trojanska Hästen
H – Matija Sakic, SK Rockaden

Max Isaksson, Trojanska Hästen vann klass F

Resultaten från klass A, B , C, D och E finns HÄR
och resultaten från klass F, G och H HÄR .

Text och foto : Lars OA Hedlund

Bilder från finalen tagna av Sam Westerholm kan ses här.