Schack på Djurgården

Den 5 maj arrangerade Stockholms Schackförbund och Stockholms SS juniortävlingen, Schack på Djurgården. Tävlingen spelade på morgonen innan Stockholms SS stora tävling Hasselbacken Open. Sammanlagt kom 78 spelare till de två grupperna, en grupp som spelade med schackklocka (26 spelare) och en grupp som spelade utan schackklocka (52 spelare).

Schack på Djurgården 2016-05-05
med klocka
1 Alexander Isaksson SK Rockaden 14 48
2 Ludvig Sandhu Wasa SK 14 46
3 Oliver Nilsson Trojanska Hästen 13 44
4 Sebastian Gerdes Trojanska Hästen 13 41
5 Christopher Jernberg Västerås SK 12 49
6 Bobbo Spetz Wasa SK 12 46
7 Mikail Arslan SK 127 Skärholmen 11 45
8 Viktor Wikman SK Rockaden 11 44
9-10 Herman Enholm SK Rockaden 11 43
9-10 Sho Mtsushita Wasa SK 11 43
11 Axel Ulvselius Solna SS 11 42
12 Jacob Brünahl Järfälla SS 11 42
13 Rocky Wernerman Stora Vika SK 10 45
14 Salomia Truskavetska Wasa SK 10 44
15-16 Mete Arslan SK 127 Skärholmen 10 42
15-16 Anastasia Tolstoy Wasa SK 10 42
17 Noah Mantel SK Rockaden 10 39
18 Vidar Grahn Trojanska Hästen 9 44
19 Siri Lundberg SK Rockaden 9 43
20 Erik Hamrin Möree Täby SK 9 40
21 Vilmer Martinsson SK Passanten 9 38
22 Yousef  Abouelenein Stora Vika SK 8 42
23 Fatma  Abouelenein Stora Vika SK 7 42
24 Isabelle Echardt Stridh SK Rockaden 7 41
25 Amir Patru Stora Vika SK 7 38
26 Jesper Runeborg 5 38
Betänketid: 10 minuter per spelare och parti
Schack på Djurgården 2016-05-05
utan klocka
1 Fred Noreen Eriksbergskolans SK 15 48
2 Lukas Willstedt SK Rockaden 14 48
3 Zack Wagner Nottberg Trojanska Hästen 14 45
4 Arvid Clenander Trojanska Hästen 13 49
5 Simon Cantérus Trojanska Hästen 13 47
6 Albin Siggelin Tyresö Schackallians 12 48
7-8 Gabriel Santander Wasa SK 12 47
7-8 Viking Kadar Tyresö Schackallians 12 47
9 Jack de Lima SK 127 Skärholmen 12 46
10 Axel Olsson Lidingö Schackallians 12 45
11-12 Vincent Yokoichi-Ericson SK Rockaden 12 44
11-12 Rickard Knutsen 12 44
13 Hugo Berg 12 42
14 Emy von Essen Stockholms Schackallians 12 39
15 Moltas Höjer Solentuna SK 11 46
16-17 Joel Karlström Trojanska Hästen 11 45
16-17 Isac Engelmark Stockholms Schackallians 11 45
18-19 Gustaf Hagel von Heijne Trojanska Hästen 11 43
18-19 Astrid Wallman SK Rockaden 11 43
20 Gustaf Nymnan Stockholms Schackallians 11 42
21-22 Alejandro Rei Bacas 10 47
21-22 Oskar Hamrin Möree Täby SK 10 47
23 Jesper Garya 10 46
24 Gustaf Kullgren Sollentuna SK 10 41
25-27 Sigrid Clenander Järfälla SS 10 40
25-27 Evert von Essen Täby Schackallians 10 40
25-27 Fabian Spinoza 10 40
28-29 Elsa von Essen Täby Schackallians 10 39
28-29 Livia Spongh Wasa SK 10 39
30 Ida Stenman SK Rockaden 10 38
31 Alvin Skyttberg Huddinge Schackallians 9 45
32-33 Linus Crevarin SK Rockaden 9 44
32-33 Felix Olsson SK Rockaden 9 44
34 Isak Strand SK Rockaden 9 43
35 Oskar Strand SK Rockaden 9 41
36 Martin Sandahl SK Rockaden 9 39
37-38 Gustaf Dahl SK Rockaden 9 38
37-38 Lukas Stenbrink Sollentuna SK 9 38
39 Dorian Serran 9 35
40 Jakob Gölstam Täby Schackallians 8 43
41 Jakob Härdén SK Rockaden 8 42
42 Theodor Hillström 8 41
43 Lisa Wasshem 8 39
44 Matilda Lilliensköld SK Rockaden 8 37
45 Elias Härenstam SK Rockaden 8 35
46 Vera Larsson SK Rockaden 7 41
47 Svante Ramel Ternhag SK Rockaden 7 39
48 Marlon Henderek SK Rockaden 7 38
49 Demba Conta Sollentuna SK 7 30
50 Axel Hamrin Möree Täby SK 6 42
51 William Grip 6 34
52 Emma Lagergren Sollentuna SK 5 39